Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Samochód to spore ułatwienie w życiu, dlatego nie dziwi fakt, że kursy na prawo jazdy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Szkolenia dla przyszłych kierowców nie należą jednak do najtańszych, a uiszczenie opłaty za teoretyczne i praktyczne przygotowanie do egzaminu to nie jedyny koszt. Ze sporym wydatkiem wiążą się też elementy poboczne, bez których nie jest możliwe uzyskanie uprawnień. Ile to wszystko kosztuje?

Kto może się zapisać na kurs?

Na kategorię AM można otrzymać uprawnienia już w wieku 14 lat. Pozwalają one na kierowanie motorowerem, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm3 lub czterokołowcem o maksymalnej masie 350 kg. Kandydaci na kierowców kat. B mogą się zapisać na kurs dopiero po ukończeniu pełnoletności lub 17 lat i 9 miesięcy, jeżeli przedstawią pisemną zgodę opiekunów prawnych.

Wykaz kosztów przed rozpoczęciem kursu

Przed rozpoczęciem kursu każdy kandydat musi założyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, aby został mu nadany numer identyfikacyjny. Należy to zrobić w wydziale komunikacji, dostarczając do urzędu komplet wymaganych dokumentów. Wyrobienie PKK jest bezpłatne, jednak przyszły kursant musi ponieść koszty związane z:

 • wykonaniem fotografii – zdjęcie musi spełniać określone standardy, co wiąże się z koniecznością wizyty u fotografa. Oznacza to wydatek rzędu 20-30 zł,
 • otrzymaniem zaświadczenia lekarskiego – podczas badania lekarz stwierdza, czy nie ma przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Koszt takiej wizyty wynosi 200 zł.

Oprócz zdjęcia oraz orzeczenia lekarskiego do wniosku o założenie PPK trzeba dołączyć dokument potwierdzający adres zameldowania oraz zgodę rodziców w przypadku osób niepełnoletnich. Kandydaci, którzy mają już prawo jazdy na inną kategorię, muszą również dostarczyć ksero dokumentu.

Koszt kursu na prawo jazdy

Każda szkoła nauki jazdy ma własny cennik, dlatego koszt szkolenia w poszczególnych ośrodkach może się znacznie różnić. Ogromny wpływ ma na to miejsce prowadzenia kursu, gdyż w większych miastach cena jest zazwyczaj wyższa niż w niewielkich miejscowościach. Ostateczny koszt szkolenia może zależeć także od takich czynników jak:

 • jakość kształcenia,
 • renoma szkoły,
 • dostęp do materiałów szkoleniowych,
 • zdawalność,
 • konkurencyjność.

Średnie ceny kursów na prawo jazdy wahają się od ok. 1500 do prawie 3000 zł. Należy jednak pamiętać, że niektóre szkoły oferują zniżki dla uczniów i studentów oraz organizują specjalne akcje promocyjne. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić, dlatego przed zapisaniem się na kurs, warto porównać ze sobą oferty okolicznych firm szkoleniowych.

Co wchodzi w cenę kursu na prawo jazdy?

W każdej szkole obowiązują taki sam system nauki. Oznacza to, że niezależnie od tego, ile zapłacisz za szkolenie, składa się ono z:

 • części teoretycznej – w ciągu 30 godzin lekcyjnych zostaniesz zapoznany z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Oprócz tego przejdziesz instruktaż z udzielania pierwszej pomocy,
 • części praktycznej – obejmuje ona 30 pełnych godzin jazdy samochodem na placu manewrowym oraz w terenie.

Kursanci mają także możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy z instruktorem, jeżeli nie czują się zbyt pewnie za kółkiem. Koszt takiej usługi może się wahać od 50 do nawet 90 zł.

Oprócz przeszkolenia teoretycznego i praktycznego, większość szkół w cenie kursu zapewnia dostęp do materiałów edukacyjnych oraz próbnych testów egzaminacyjnych. Nie jest to jednak regułą i zależy od systemu kształcenia w danym ośrodku.

Koszt egzaminu państwowego i wydania prawa jazdy

Po ukończeniu kursu i zaliczeniu testów wewnętrznych, możesz zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wiążą się z tym dodatkowe koszty:

 • 30 zł – egzamin teoretyczny,
 • 140 zł – egzamin praktyczny.

Jeżeli nie uda Ci się zdać za pierwszym razem, będziesz musiał po raz kolejny uiścić opłatę za egzamin. Ważne jest też to, że dopiero po zaliczeniu testów teoretycznych, zostaniesz dopuszczony do części praktycznej.

Zdanie egzaminów to nie koniec wydatków, jakie czekają na przyszłego kierowcę. Za wyrobienie prawa jazdy również pobierana jest stała opłata, która wynosi 100,50 zł. Aby otrzymać dokument, musisz złożyć wniosek ze zdjęciem w wydziale komunikacji.

Podsumowanie wydatków

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami to długa i kosztowna procedura. Aby uzyskać upragnione prawo jazdy trzeba się liczyć z wydatkiem ponad 3000 zł. Wiele szkół umożliwia jednak rozłożenia płatności na raty lub oferuje specjalne rabaty, co może nieco obniżyć koszt całego przedsięwzięcia.

Świeżo upieczeni kierowcy często decydują się na zakup swojego pierwszego auta. To z kolei wiąże się z koniecznością opłacenia OC, które jest obowiązkowe. Takie osoby muszą się liczyć z tym, że ze względu na brak doświadczenia za kierownicą, zostaną im wyliczone maksymalne stawki za ubezpieczenie. W zależności od towarzystwa, cena za OC może wynieść nawet 2000 zł. Przed podpisaniem umowy z wybraną firmą warto sprawdzić oferty innych ubezpieczycieli, gdyż różnice w cenach mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos oddano)
Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?, 10.0 out of 10 based on 1 rating