Kupujesz używany samochód? Jeśli tak, musisz sprawdzić ważność obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Może się bowiem okazać, że auto nie jest ubezpieczone, co nie jest zgodne z przepisami. Jeżeli pojazd faktycznie nie ma ważnej polisy OC, musisz podjąć stosowne działania albo… zrezygnować z zakupu takiego samochodu.
Każdy pojazd – niezależnie od tego, z jaką częstotliwością jest użytkowany – musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Dotyczy to także sytuacji, w której wystawiany jest na sprzedaż. Ty – jako potencjalny nabywca – masz prawo zażądać do wglądu aktualnej polisy OC. Jeżeli aktualny właściciel nie chce tego zrobić, możesz samodzielnie sprawdzić ważność ubezpieczenia.
Jak sprawdzić ważność obowiązkowego ubezpieczenia auta?
Wiele osób, które przymierzają się do zakupu pojazdu używanego, sporo czasu spędzają na sprawdzeniu stanu technicznego. Chociaż jest to kwestia niezwykle ważna, znaczenie ma też weryfikacja ważności polisy OC.
Aby dowiedzieć się, czy pojazd jest ubezpieczonym można:
- skorzystać z serwisu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
- skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Ta druga opcja wydaje się praktyczniejszą, ponieważ w ten sposób można dowiedzieć się nie tylko o ważności polisy. Ubezpieczyciel poinformuje o tym, że np. tylko część składki jest zapłacona, a aktualny właściciel nie uregulował drugiej raty.
Koniecznie przeczytaj ten artykuł „Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?”
Gdy samochód nie ma ważnego OC…
Chociaż jest to niezgodne z przepisami, sprzedawany pojazd może nie być ubezpieczony. W takiej sytuacji – jeśli nie zdecydujesz się odpuścić tematu zakupu – musisz jak najszybciej wykupić polisę OC. Dlaczego to ważne? Za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej i poruszanie się nieubezpieczonym autem grożą poważne konsekwencje finansowe. Kary, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Zgodnie ze stawkami obowiązującymi w 2021 roku, kary za brak ważnego OC dla samochód osobowych wynoszą:
- przerwanie ciągłości do 3 dni – 1120 zł
- brak ochrony przez 4-14 dni – 2800 zł
- brak ubezpieczenia powyżej 14 dni – 5600 zł.
Pamiętaj! Za wcześniejszy brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiada wyłącznie poprzedni właściciel. I to on musi wyjaśnić tę kwestię z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym – w razie zaistnienia zastrzeżeń.
Szybkie podpisanie umowy ubezpieczeniowej jest ważne wtedy, gdy nabywasz samochód od razu i chcesz nim wrócić do domu. Brak ważnego OC oznacza konieczność transportu auta na lawecie, co może być sporym wydatkiem – szczególnie, jeśli mieszkasz kilkaset kilometrów dalej.
Jak szybko kupić tanie ubezpieczenie OC?
Pośpiech nie jest dobrym doradcą – szczególnie, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu. Jeśli musisz szybko podjąć decyzję, wówczas możesz wybrać dość drogą polisę. Dlatego warto skorzystać z internetowych serwisów ubezpieczeniowych, które – dzięki udostępnianemu kalkulatorze oc/ac rankomat.pl – pozwalają oszacować wysokość składek proponowanych w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak to działa?
Zasada funkcjonowania kalkulatora jest prosta – wystarczy:
- wypełnić formularz, odpowiadając na pytania, np. o datę urodzenia, datę wydania prawa jazdy, rocznik i model auta
- zaakceptować podstawowe zgody.
W ciągu kilkunastu sekund pojawi się informacja zwrotna z ofertami od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Uzyskane ceny są wiarygodne, ponieważ system serwisu jest powiązany z serwisami towarzystw ubezpieczeniowych.
Potem nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać najtańszą ofertę.
Pamiętaj! Zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Wysokość składki nie ma znaczenia, dlatego za OC nie warto przepłacać.
Gdy samochód ma ważne ubezpieczenie…
To, że kupujesz samochód z ważną polisą OC wcale nie oznacza, że musisz z niej skorzystać. Może się bowiem okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki na twoją niekorzyść. W praktyce będzie to oznaczać konieczność dopłaty do polisy.
Jeżeli nie chcesz korzystać z OC poprzedniego właściciela, możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową. Należy zrobić to na piśmie, podając takie dane jak np. dane właściciela auta, dane pojazdu, numer polisy.
Wypowiedzenie umowy OC, która przeszła na nowego właściciela, można złożyć w dowolnym momencie. Należy jednak liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe może pobrać opłatę za wykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot składki będzie więc pomniejszony – proporcjonalnie do liczby dni, w których obowiązywała polisa.
Warto przy tym pamiętać, że złożenie wypowiedzenia jest jednoznaczne z koniecznością posiadania ważnego OC – obowiązującego od dnia wygaśnięcia umowy. Warto zatem wziąć to pod uwagę, korzystając z oferty innego ubezpieczyciela.
Podsumowując – kupno samochodu bez ważnego OC jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu wielu formalności przed wyruszeniem w podróż świeżo nabytym pojazdem. Użytkowanie nieubezpieczonego samochodu może mieć poważne finansowe konsekwencje.
Więcej przeczytaj w tym artykule „Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?„
Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?,