Młody kierowca a cena ubezpieczenia

Wybór ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy nie jest sprawą prostą – w zasadzie każda ze skierowanych do nich ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych charakteryzuje się wysoką lub bardzo wysoką ceną.

Jest to szczególnie bolesne dla posiadaczy samochodów sportowych lub aut o dużej mocy – zwłaszcza, że marki jak Seat czy Volkswagen chętnie wprowadzają je do swojej oferty i proponują atrakcyjne warunki zakupu. Przyczyna jest prosta – moc silnika jak skonfudować kierowcęjest uwzględniana przy wyliczaniu składki.

Dlaczego ubezpieczenie dla młodych kierowców jest drogie?

Każde z Towarzystw Ubezpieczeniowych podczas wyliczania składki bierze pod uwagę statystyki związane z wypadkami i kolizjami – niestety, są one bezlitosne dla młodych kierowców. Brawura i brak doświadczenia to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków, a są to cechy, których posiadanie z dużą dozą pewności można przypisać właśnie młodym kierowcom. Poświadczają to statystyki Policji – sprawcami nawet 1/5 kolizji są kierowcy w wieku od 18 do 24 lat.

Nawet fakt, że młodzi dysponują na ogół lepszym refleksem nie stanowi tu okoliczności łagodzącej.

Istotny jest również brak – albo bardzo krótka – historia ubezpieczeniowa. To właśnie długoletnia, bezszkodowa jazda ma największy wpływ na przyznawane przez TU zniżki – a młody kierowca siłą rzeczy nie może się nią pochwalić.

Jak uzyskać niższą składkę?

Najprostszym – i często stosowanym – sposobem jest rejestracja samochodu na bliską osobę (najczęściej jest to rodzic), która dysponuje już odpowiednią zniżką. Zapewnia to znacznie niższy koszt użytkowania samochodu – niestety, w przypadku kolizji lub wypadku osoba ta traci wypracowaną przez długie lata zniżkę.
Metodą na zminimalizowanie takiego zagrożenia jest wybór osoby, która prawo jazdy posiada, ale z niego nie korzysta – często są to osoby starsze. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe – część TU w umowie ubezpieczeniowej zwraca uwagę na współużytkowanie samochodu z osobą pozbawioną zniżek i odpowiednio dostosowuje cenę.

Jeżeli samochód młodego kierowcy jest autem używanym i prezentującym sobą relatywnie niską wartość – na ogół obowiązkowe ubezpieczenie OC pozostaje jedynym, na które zwraca uwagę. Jeżeli jednak samochód jest względnie nowy – warto zainteresować się pozostałymi polisami, szczególnie Autocasco.

Będzie ono z pewnością względnie drogie – na szczęście istnieją sposoby na uzyskanie atrakcyjnych warunków.

Pierwszy dotyczy wyłącznie aut nowych – i polega na wykupieniu proponowanego przez dealera pakietu ubezpieczeń. Jego warunki są zazwyczaj wyjątkowo atrakcyjne dla kierowcy nie dysponującego zniżkami – a zakres ochrony powinien być co najmniej wystarczający.

Dla auta używanego obniżenie składki można uzyskać w przypadku zadeklarowania wkładu własnego w pokrycie szkody – szczególnie, jeżeli będzie się łączyć z określeniem kwoty, do której samodzielnie będziemy pokrywać koszty napraw. Nie tylko zmniejszy to potencjalny wydatek TU, ale zmobilizuje kierowcę do wzmożonej uwagi – i zwykle ma przełożenie na korzystniejsze warunki.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Niezawodną metodą będzie skorzystanie z dobrodziejstw Internetu – porównywarki internetowe i kalkulatory ubezpieczeń online pozwolą na szybkie i wygodne zapoznanie się z ofertami, dostosowanie ich do własnych wymagań i uzyskanie najniższej ceny. Nie bez znaczenia będzie możliwość uzyskania zniżki związanej z zakupem ubezpieczenia przez Internet (https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/) – w zależności od TU może ona sięgać nawet 15%, co stanowi już dość znaczącą ulgę dla budżetu osoby młodej.

Najważniejsze jednak – to korzystać z samochodu rozsądnie i bezpiecznie. Zaskakująco szybko zaczniemy wówczas otrzymywać oferty, które – premiując bezszkodową jazdę i rosnące doświadczenie – zapewnią pełnię bezpieczeństwa w rozsądnej już cenie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.3/10 (3 głosy(ów) oddano)
Młody kierowca a cena ubezpieczenia, 9.3 out of 10 based on 3 ratings