Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak zrobić to dobrze?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak zrobić to dobrze?

Marzysz o nowym samochodzie prosto z salonu, ale nie masz wystarczająco dużo oszczędności? Jesteś właścicielem firmy i szukasz sposobu rozwój biznesu przy niewielkim wkładzie własnym? Zdecyduj się na leasing. To korzystne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł szybko sfinansować zakup auta. Jednak zanim podpiszesz umowę, dowiedz się, jak wygląda ubezpieczenie pojazdu, które jest w leasingu.

 

Leasing auta to umowa, która została zawiązana między firmą leasingową a klientem. Leasingobiorcą może być zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca. Jednak niezależnie od typu umowy, samochód pozostaje własnością leasingodawcy, który narzuca nie tylko sposób użytkowania pojazdu, ale także warunki ubezpieczenia, a często nawet samą ofertę polisy.

Jakie ubezpieczenie auta w leasingu wybrać?

W Polsce każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu ma obowiązek zakupić ubezpieczenie OC na samochód, nawet jeśli nie jest on użytkowany. Jednak w przypadku pojazdów w leasingu sprawa wygląda nieco inaczej. Choć właścicielem auta jest firma leasingowa, obowiązek zakupu polisy komunikacyjnej spoczywa na… użytkującym pojazd.

Leasingodawca nie zajmuje się zakupem ubezpieczenia samochodu (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/), jednak decyduje o jego warunkach, w tym zakresie ochrony i wysokości sumy gwarantowanej. Zazwyczaj firmy wymagają od klienta zawarcia umowy na podstawową polisę OC oraz rozszerzenia jej zakresu o autocasco i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku ubezpieczenia AC leasingodawcy często wymagają, aby w warunkach ubezpieczenia znalazły się zapisy takie jak np. brak udziału komunikacyjnego i franszyzy integralnej, serwisowa metoda naprawy usterek oraz stała suma gwarantowana – podkreśla specjalista z serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl.

 

Ile kosztuje polisa samochodu w leasingu?

Wysokość składki na polisę auta jest obliczana przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie na podstawie danych technicznych pojazdu, informacji na temat użytkownika, a także rodzaju umowy. Na cenę ubezpieczenia samochodu w leasingu mają wpływ takie czynniki jak: zakres ochrony, wysokość sumy ubezpieczenia, model pojazdu i moc jego silnika, wiek oraz doświadczenie kierowcy czy wypracowane zniżki. Nie bez znaczenia jest także wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przykład 1.

40-latek poszukuje ubezpieczenia Toyoty Aygo z 2020 roku. Przez lata wypracował 60% zniżek na OC i AC. Po uzupełnieniu kalkulatora ubezpieczeń przedstawiono mu ofertę:

  • LINK 4 ze składką w wysokości 1 970 zł,
  • Proama ze składką równą 3 150 zł,
  • Uniqa ze składką wartą 4 120 zł.

Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi aż 2 668 zł!

Koszt ubezpieczenia OC+AC auta w leasingu może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego aby poznać dokładną ofertę, warto skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego lub skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Porównywanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych to najłatwiejsza droga do znalezienia korzystnej cenowo polisy. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli leasingobiorca dopuszcza możliwość samodzielnego zakupu ubezpieczenia.

 

Gdzie znaleźć korzystną ofertę ubezpieczenia leasingowanego pojazdu?

Część firm wraz z umową leasingu oferuje również polisę u ubezpieczyciela, z którym mają podpisaną umowę współpracy. Dla klienta jest to bardzo atrakcyjna opcja, ponieważ:

  • nie trzeba samodzielnie wyszukiwać polisy, dzięki czemu można uniknąć załatwiania dodatkowych formalności,
  • istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty i dołączenia jej do comiesięcznej opłaty za usługę leasingu.

Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać OWU. Szczególną uwagę zwróć na to, jak zmienia się wysokość składki wraz z upływem miesięcy lub w przypadku wystąpienia szkody. W niektórych przypadkach oferta jest bardzo korzystna wyłącznie przez pierwsze miesiące, a potem jej cena drastycznie wzrasta.

Niespodziewanych podwyżek możesz uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zadbasz o to, aby w umowie leasingu znalazł się zapis, który uprawnia do samodzielnego zawarcia polisy w wybranym przez siebie towarzystwie. Dzięki temu będziesz mógł sam wyszukać i kupić produkt, który będzie miała dla Ciebie korzystną cenę oraz warunki. 

Z łatwością zrobisz to np. w porównywarce internetowej ubezpieczeń. Aby system mógł przygotować zestawienie wszystkich aktualnych ofert, musisz uzupełnić odpowiedni formularz i zaznaczyć, że pojazd jest własnością firmy leasingowej. Następnie wystarczy, że wybierzesz najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia i przedstawisz ją leasingodawcy przed podpisaniem umowy. Nie znalazłeś odpowiedniej oferty dla siebie? Skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym, a z pewnością pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji!

Jedyną wadą samodzielnego zakupu polisy jest konieczność opłacenia całej składki bez dzielenia jej na raty. Dla wielu osób może być to zbyt duże obciążenie finansowe.

O czym pamiętać podczas zakupu polisy samochodu w leasingu?

Kiedy kupujesz ubezpieczenie auta w leasingu, zwróć uwagę na zapis dotyczący wypłaty odszkodowania w przypadku orzeczenia szkody całkowitej po wypadku. Może okazać się, że rekompensata nie pokryje kwoty należnej firmie leasingowej i będziesz musiał dopłacić pozostałą kwotę z własnych oszczędności. Aby uniknąć tak przykrej sytuacji, możesz rozszerzyć zakres ubezpieczenia i wykupić polisę GAP. Ta usługa zapewnia ochronę od utraty wartości finansowej pojazdu na wypadek kradzieży lub uznania szkody całkowitej.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga dokładnego przeanalizowania całej sytuacji. Dzięki temu nie przepłacisz za polisę i zapewnisz sobie odpowiednią ochronę. Sprawdź!

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos oddano)
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak zrobić to dobrze?, 10.0 out of 10 based on 1 rating