Czy wiesz, że jeśli przejdziesz na emeryturę w 2060 roku, to świadczenie emerytalne wyniesie zaledwie 25% Twojego ostatniego wynagrodzenia?[1] Zastanów się, czy byłbyś w stanie przeżyć obecnie za tyle pieniędzy? 25% Polaków nie ma żadnych oszczędności, więc po przejściu na emeryturę będą mieć duże trudności z płynnością finansową. Aby uniknąć kłopotów, warto rozważyć zakup polisy oszczędnościowej.
Z niecierpliwością czekasz na „złotą jesień swojego życia”? Marzysz o odpoczynku od pracy, stresujących sytuacji i pośpiechu? Oczami wyobraźni widzisz, jak zwiedzasz świat, a może bawisz się z wnukami w ogrodzie? Wspaniałe wyobrażenia może zburzyć stan Twojego konta. Niska emerytura już dziś nie wystarcza emerytom na zakup leków, opłacenie rachunków i zakup jedzenia. Dlatego zacznij oszczędzać na przyszłość i zawrzyj umowę na polisę oszczędnościową.
Czym jest ubezpieczenie oszczędnościowe?
Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka. Znajdziesz tam polisy ochronne, które różnią się liczbą ubezpieczonych osób, przeznaczeniem składki oraz czasem trwania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje ubezpieczenie oszczędnościowe. Jest to produkt, który powstał w odpowiedzi na potrzeby osób pragnących zadbać o przyszłość swoją i bliskich.
Umowa jest długoterminowa, zawiera się ją najczęściej na kilkadziesiąt lat i może obowiązywać przez całe życie, aż do osiągnięcia wieku wskazanego w OWU. Jedną z najważniejszych części polisy jest program oszczędnościowy, który pozwala gromadzić środki na przyszłość. Jednocześnie ubezpieczenie zapewnia ochronę na wypadek śmierci klienta – wskazuje specjalista w artykule https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenia-oszczednosciowe
Wymienia się dwa rodzaje ubezpieczeń oszczędnościowych:
- na życie i dożycie – przeznaczona dla osób od 18. roku życia do osiągnięcia wieku ustalonego w OWU,
- posagowe – stworzone z myślą o dzieciach od narodzin do ukończenia przez nie 25 lat.
Dzięki temu rozwiązaniu w łatwy sposób można uzyskać środki np. na zwiększenie emerytury, podróż dookoła świata, zakup nieruchomości, wsparcie bliskich w trudnej sytuacji, opłacenie dziecku studiów lub stażu poza granicami kraju.
Ile kosztuje składka na polisę oszczędnościową?
Cena ubezpieczenia oszczędnościowego jest ustalana indywidualnie, tak jak w przypadku pozostałych polis na życie. Na wysokość składki wpływają:
- wiek i stan zdrowia ubezpieczonego, w tym np. przebyte lub przewlekłe choroby,
- zakres ochrony,
- wysokość sumy gwarantowanej,
- długość trwania umowy.
W przypadku ubezpieczenia oszczędnościowego składa dzieli się na dwie części: ochronną i oszczędnościową. Pierwsza z nich jest przeznaczana na wypłatę odszkodowania po zdarzeniu objętym zakresem ochrony. Z kolei druga część jest gromadzona na specjalnie przygotowanym koncie polisowym i zwracana klientowi po zakończeniu okresu trwania umowy lub wcześniej, jeśli ubezpieczony poniósł śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W przypadku polisy posagowej, po zgonie rodzica, dziecko objęte ochroną otrzyma pieniądze w postaci jednorazowego świadczenia lub comiesięcznej renty.
W związku z podwójną funkcją polisy oszczędnościowej składka odpowiednio wzrasta. Jej wartość rozpoczyna się już od 100 zł miesięcznie. Jednak, aby poznać dokładną cenę za ubezpieczenie, skontaktuj się z doradcą lub skorzystaj z internetowego kalkulatora polis.
Co obejmuje polisa oszczędnościowa?
Najważniejszą funkcją ubezpieczenia oszczędnościowego jest gromadzenie kapitału na przyszłość. W związku z tym druga funkcja ochronna jest często ograniczona do minimum i obejmuje wyłącznie śmierć ubezpieczonego. W takiej sytuacji uposażeni otrzymają świadczenie w wysokości ustalonej w OWU lub zgromadzone środki na koncie polisowym, jeśli ich wartość przekracza SU.
Jednak zakres ochrony warto rozszerzyć na wypadek innych, losowych zdarzeń. W przeciągu kilkudziesięciu lat trwania umowy Twoja sytuacja finansowa może ulec zmianie, np. przez utratę pracy lub wypadek. Aby nie stracić pieniędzy i uzyskać pomoc w trudnych chwilach, zdecyduj się na dodatek np. od:
- poważnego zachorowania,
- nieszczęśliwego wypadku i jego następstw,
- operacji chirurgicznej i pobytu w szpitalu,
- urodzenia dziecka,
- zgonu w wyniku wypadku komunikacyjnego lub nieszczęśliwego zdarzenia.
Jednocześnie pamiętaj, że im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka za polisę. Choć ubezpieczenie powinno być dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia, warto zadbać również o to, aby comiesięczna opłata za ochronę nie obciążała nadmiernie budżetu domowego.
Jakie są ograniczenia w ubezpieczeniu oszczędnościowym?
Zwróć uwagę na to, że każda polisa na życie ma okresy karencji oraz ma wyłączenia od odpowiedzialności. W ten sposób towarzystwa zabezpieczają się przed próbami wyłudzenia świadczenia. Ograniczenia dotyczą głównie części ochronnej. Ubezpieczyciel zapewnia sobie w ten sposób prawo do odmowy wypłacenia świadczenia, jeśli do zdarzenia objętego zakresem ochrony doszło w wyniku:
- celowego działania osób trzecich,
- zażycia alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych,
- samobójstwa,
- czynnego udziału w strajkach,
- działań wojennych.
Szczegółową listę zdarzeń objętych karencją oraz wyłączeń od odpowiedzialności znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy!
Ubezpieczenie oszczędnościowe to lepsza przyszłość Twojej rodziny. Zadbaj o to już dziś, a dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie. Oprócz ubezpieczenia oszczędnościowego postaw na sprawdzone konto oszczędnościowe a takie znajdziesz w porównywarce. Porównywarka finanse.rankomat.pl prezentuje aktualny ranking rachunków oszczędnościowych, który pokazuje tylko najlepsze produkty na rynku.
Ubezpieczenia oszczędnościowe – co warto wiedzieć?,